Se över hela familjens sparande

Fundera på vad ni vill göra framöver. Har ni mål som ni vill uppnå är det mycket lättare och roligare att spara. Räkna ut hur mycket ni behöver spara varje månad för att kunna göra det ni vill vid en viss tidpunkt. Är exempelvis semesterkontot tomt så är det dags att börja avsätta pengar månadsvis till nästa års semester.


Kort eller lång sikt

Det är bra att dela upp sitt sparande på olika sparprodukter beroende på när pengarna ska användas. Pengar ni behöver de närmsta åren bör ni spara på sparkonton med bra ränta. Nu när räntorna är på väg upp kan även sparande på ett bra bankkonto ge en god avkastning och då finns pengarna där när ni behöver dem. Pengar ni sparar på lång sikt som exempelvis till pensionen eller barnens framtid passar bättre i aktiefonder. Sparande i breda aktiefonder har på lång sikt hittills varit lönsamt. Genom att spara månadsvis och fördela pengarna på flera breda aktiefonder med låga avgifter sprider ni risken.

Låg risk ger låg avkastning

Ett par gånger om året är det intressant och bra att se hur hela familjens sparande är placerat. Den som sparar på sparkonto, räntefonder och blandfonder tar en lägre risk än den som sparar i exempelvis aktiefonder. Men den som tar en låg risk kan inte få så hög avkastning. Den som tar en högre risk har chans till högre avkastning men kan inte vara säker på att få tillbaka hela insatsen. Därför är det bra att sprida sina risker men också att hålla koll på hur hög risk man har i sitt totala sparande.

Alla som arbetar sparar i fonder

Numera sparar alla som har ett arbete i fonder genom att arbetsgivaren sätter av pengar till vårt premiepensionskonto hos PPM. Har ni inte gjort något eget val placeras era pengar i Sjunde AP-fonden. Den fonden placerar den största delen i aktiefonder. Lägst risk tar ni om ni placerar era pengar i korta räntefonder, lite högre risk om ni placerar i långa räntefonder, ytterligare risk om ni placerar i blandfonder och högst risk om ni placerar i aktiefonder. Aktiefonder som satsar alla pengar i ett enda land eller i en enda bransch har allra högst risk. De aktiefonder som placerar pengar i många olika länder och i många olika branscher s.k. globalfonder har lägre risk än bransch- och länderfonder. Har ni lång tid till pensionen tycker jag att ni kan våga ta risken och därmed chansen till högre avkastning genom att spara i breda aktiefonder med låg avgift. Flytta sedan successivt pengarna till mindre riskfyllda fonder i god tid innan ni tänker ta ut pengarna. Ni kan tidigast ta ut pengar ur PPM när ni har fyllt 61 år. När ni börjar ta ut pengarna väljer ni antingen att flytta pengarna till traditionell förvaltning och slipper ta risk för att värdet sjunker eller behåller dem i fonder som ni själva väljer.

Kolla upp din tjänstepension

De flesta som arbetar får dessutom pengar insatta till tjänstepension. Tidigare var dessa pengar traditionellt förvaltade och gav en förmånsbaserad pension som var beroende av slutlönen vid pensionstillfället. Numera har de allra flesta avtalsområden någon del som är premiebaserad och där ni själva bestämmer hur pengarna ska placeras. Ju bättre val ni gör desto högre tjänstepension får ni. Oavsett vad ni hittills valt kan ni alltid göra nya val för kommande inbetalningar. Genom att välja andra fonder än de du har valt i PPM sprider du risken.

Gör en sammanställning över hela familjens sparande

Skriv upp alla konton och alla egna val som ni har gjort så får ni en överblick över hur era pengar är placerade. Det är smart att ha pengarna till barnens framtid sparade i ert namn så kan ni ge dem pengarna när de är mogna att ta emot dem. Sparar ni i barnens namn måste barnen göra deklarationer när aktiefondsandelarna säljs. Säljer barnen med förlust har de inte någon nytta av förlustavdraget om de inte samma år har andra skatter som de ska betala. När ni har gjort den första sammanställningen kommer ni att upptäcka att det är kul att ha överblick över hela familjens sparande. Det tar en stund att sätta samman uppgifterna första gången men nästa gång är det bara att uppdatera den och förhoppningsvis se att pengarna har vuxit.

Lycka till med sparandet!

Ann-Sofie Magnusson
Ikanobankens familjeekonom


Facebook Twitter Google Plus Google Plus

presenterat av

Produkttips

Related articles in Ekonomi

Visa alla
Här är det billigast att hyra fritidshus

Här är det billigast att hyra fritidshus

Läge att hyra ut fritidsboendet i sommar

Läge att hyra ut fritidsboendet i sommar

Ljusglimtar i privatekonomin just nu

Ljusglimtar i privatekonomin just nu

Vårrensa hemma och tjäna tusenlappar

Vårrensa hemma och tjäna tusenlappar

Vanligaste misstagen vid attefallshus

Vanligaste misstagen vid attefallshus

Visa alla