Villapriserna stabila
Mäklarstatistik:
Bostadsrättspriserna har stigit med 8 procent i riket under den senaste tolvmånadersperioden. Den senaste 3 månadersperioden har dock priserna, framför allt inom storstadsregionerna, sjunkit.
Villapriserna är fortsatt stabila och har ökat med 10 procent i riket på årsbasis.
Statistiken, som kommer från Fastighetsbyrån, Svensk Fastighetsförmedling och Mäklarsamfundets övriga medlemmar, baseras på försäljningen av 16 567 bostadsrätter och 14 503 villor samt 2 543 fritidshus under september till november 2007.
Utvecklingen i riket - villa
Priset för en villa i riket har under den senaste tolvmånadersperioden stigit med 10 procent och medelpriset ligger nu på 1 850 000 kronor.
Utvecklingen den senaste tremånadersperioden visar på marginellt stigande priser. Tendensen är baserad på de köp där tillträde och lagfart ännu ej har skett, varför motsvarande officiell statistik ännu saknas.
Utvecklingen i riket - bostadsrätter
Priset för en bostadsrätt har stigit med 8 procent den senaste tolvmånadersperioden. Utvecklingen den senaste den senaste tremånadersperioden är dock sjunkande priser. Idag ligger genomsnittspriset för en bostadsrätt i riket på 1 337 000 kr.
Utvecklingen i storstadsregioner – villa
Priset på en villa i Storstockholm har under den senaste tolvmånadersperioden ökat med 14 procent. Tendensen visar på stillastående priser under den närmaste tiden.
Priset på en villa i Storgöteborg har under den senaste tolvmånadersperioden ökat med 7 procent. Tendensen visar på fortsatt stigande priser under den närmaste tiden.
I Stormalmö har villapriserna stigit med 10 procent under den senaste tolvmånadersperioden och tendensen visar även här på fortsatt stigande priser under den närmaste tiden.
Utvecklingen i storstadsregioner – bostadsrätter
Storstockholm uppvisar en prisuppgång på 12 procent under den senaste tolvmånadersperioden. Det genomsnittliga priset för en bostadsrätt är 32 248 kronor per kvadratmeter. Utvecklingen den senaste tremånadersperioden visar däremot att genomsnittspriserna sjunker.
I Stockholms innerstad har genomsnittspriserna för bostadsrätter gått ner med 8-9 procent under den senaste tremånadersperioden. Därmed ligger kvadratmeterpriserna på samma nivå som i april/maj 2007. Genomsnittpriset för en bostadsrätt i centrala Stockholm ligger idag på 52 084 kronor per kvadratmeter med en prisuppgång på 16 procent under den senaste tolvmånadersperioden.
Under samma mätperiod uppvisar Storgöteborg en prisutveckling på 13 procent och Stormalmö på 15 procent. Det genomsnittliga priset för en bostadsrätt i Storgöteborg är 21 601 kronor per kvadratmeter och 16 707 för Stormalmö. Utvecklingen den senaste tremånadersperioden visar på svagt sjunkande genomsnittspriser.
Prisutvecklingen under den senaste tolvmånadersperioden för centrala Göteborg och centrala Malmö ligger på 11 respektive 15 procent. Snittpriset för en bostadsrätt ligger på 30 778 kronor samt 19 725 kronor. Utvecklingen den senaste tremånadersperioden visar på svagt sjunkande genomsnittspriser.
– Bostadsmarknaden är fortsatt starkt präglad av osäkerhet och avvaktan, vilket för närvarande skapar ett stort utbud. Vi ser dock tecken på en mer diversifierad prisutveckling i förhållandet mellan bostädernas läge och skick. Detta är ett sundhetstecken för hela bostadsmarknaden, samtidigt som bostadssäljarna alltmera börjar anpassa sina prisförväntningar till de nya nivåerna, säger Peeter Pütsep, vd på svensk Fastighetsförmedling.
Utvecklingen Fritidshus
Priset på ett fritidshus i riket har under det senaste året stigit med 8 procent. Aktiviteten på
fritidshusmarknaden går nu ner kraftigt och kan den kommande tiden betraktas som vilande.








