Inredning från 1950-talet eftertraktat på auktion

Auctionet presenterar nu sitt auktionsindex för 2018 och statistiken visar på en stark retrotrend, föremål från 1950-talet lockar och att allt fler söker efter vintagemöbler i teak.
- Nu vill vi ha det mer ombonat med varma färger och inbjudande atmosfär, säger intendenten Tom Österman.

Auctionet startade 2011 och har sedan dess sålt över 800 000 objekt, varav drygt 160 000 på svenska marknaden bara under 2018 – en tydlig indikation på att intresset för att handla begagnat bara ökar.

Carl Malmsten toppar, precis som förra året, listan för de mest populära sökorden under 2018. På andra plats kommer uppstickaren 1950-tal och på femte plats hittar vi formgivaren och konstnären Erik Höglund som är ny på listan. Vidare har Teak, ett träslag som kännetecknar 1950-talets inredningsstil, klättrat rejält på topplistan.

Tom Österman, intendent på Auctionet, menar att det finns en naturlig förklaring till det ökade intresset för 50-talet;
- Svenskarna är trötta på ljust och fräscht. Nu vill vi ha det mer ombonat med varma färger och inbjudande atmosfär. 1950-talet kännetecknas av just det, tillsammans med eleganta formspråk och funktionella möbler. En teakmöbel av bra kvalitet kan dessutom återanvändas generation efter generation och är lika vacker och funktionell idag som för 60 år sedan.

Det mest populära auktionsföremålen skiljer sig något åt bland åldersgrupperna. De unga (25–35 år) söker mest efter cyklar, 35-44-åringar vill fynda skåp medan skrivbord efterfrågas bland 45-54-åringar. Mattor är det mest populära auktionsföremålet i åldrarna 55–64 år och i den äldsta ålderskategorin (65+) är det skulpturer som gäller.

Det finns även stora skillnader mellan olika delar av landet. I Blekinge söker flest efter gunghästar, Jönköpingsborna är mest intresserade av luftgevär och i Kronoberg vill man ha gitarrer. Stockholmarna söker mest efter Bruno Mathssons Jetson-fåtölj.

Bruno Mathssons fötölj Jetson är eftersökt bland de som bor i Stockholm. Foto: Stalands Möbler

Svenskt Tenn som både har mycket 50-talsdesign och teak i sitt sortiment är eftertraktat. Här inredning från Svenskt Tenn med bland annat mattan Mosaik av Josef Frank.

Ljusstake av Erik Höglund från mitten av 1900-talet från Boda glasbruk. Såld för 1900 kr på Auctionet.

De mest sökta orden 2018 på Auctionet:
1. Carl Malmsten
2. 1950-tal
3. Svenskt Tenn
4. Teak
5. Erik Höglund
6. Skåp
7. Fåtölj
8. Soffa
9. Art Deco
10. Lars Lerin

Av: Annika Rådlund Källa: Auctionnet
Foto i toppen: Shutterstock, Getty Images och Svenskt Tenn
Övrig foto: Stalands Möbler, Svenskt Tenn, Auctionet

Facebook Twitter Google Plus Google Plus

presenterat av

Produkttips

Related articles in Inredning

Visa alla
DalaFloda, äkta trägolv

DalaFloda, äkta trägolv

Specialdesignade diskbänkar

Specialdesignade diskbänkar

Vårrensa hemma och tjäna tusenlappar

Årets badrumstrend

Årets badrumstrend

I väntan på våren - plantera i kruka

Visa alla